PRZESIEWOWE BADANIA MOWY
We wrześniu 2021r. przeprowadzone zostaną w naszym przedszkolu przesiewowe badania mowy u dzieci.
W badaniu sprawdzane są:
- stan rozwoju mowy dziecka
- sposób oddychania
- sposób połykania
- budowa aparatu mowy
- sprawność narządów mowy
- poprawność artykulacyjna mowy
- rozumienie mowy
- zasób słownictwa czynnego
Dzieci, które zakwalifikują się do terapii logopedycznej będą uczestniczyć w zajęciach logopedycznych w naszej placówce w środy i piątki.
W naszej placówce w roku szkolnym 10.2021-05.2022 realizowana jest dodatkowo
Innowacja pedagogiczna pt.: „Mówimy poprawnie – wykorzystywanie zabaw logopedycznych do rozwijania aktywności słownych u dzieci w wieku przedszkolnym”.
Adresatami innowacji pedagogicznej pt. „Mówimy poprawnie – wykorzystywanie zabaw logopedycznych do rozwijania aktywności słownych u dzieci w wieku przedszkolnym” są dzieci uczęszczające do Publicznego Przedszkola nr 6 „Stokrotka” w Wałczu. Czas realizacji innowacji obejmuje okres od 04 października 2021 roku do 31 maja 2022 roku, z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach czasu przeznaczonego na swobodną zabawę dzieci podczas ich pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zorganizowanych zajęć dydaktycznych w formie zabawy. Niniejsza innowacja została stworzona na potrzeby naszej placówki w trosce o prawidłowy rozwój społeczny, intelektualny i emocjonalny dzieci w wieku przedszkolnym.
Założeniem innowacji są codzienne i systematyczne wykonywane ćwiczenia logopedyczne prowadzone w formie zabawy w każdej grupie przedszkolnej. W czasie realizacji innowacji „Mówimy poprawnie” nacisk będzie położony na stymulację sfer:
– aparatu artykulacyjnego ,
– aparatu oddechowego,
– aparatu fonacyjnego.
Ćwiczenia rozwijające oraz korelujące pracę w.w. sfer będą opracowywane raz na miesiąc dla wszystkich grup przedszkolnych i będą dostosowane tematycznie do aktualnie realizowanego bloku tematycznego. Zabawy logopedyczne będą nawiązywały do słów poznawanych piosenek, wierszy, bajek, opowiadania czy zabaw. Ćwiczenia te będą nie tylko usprawniały buzie i języki dzieci, ale będą również stanowiły utrwalenie przyswajanych treści oraz urozmaicały codzienne zajęcia.
Celem głównym Innowacji jest:
- wspomaganie edukacji językowej dziecka, rozbudzanie aktywności słownej, rozwijanie sprawności związanych z komunikacją językową,
- wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez stymulowanie aparatu mowy,
- rozszerzanie świadomości logopedycznej wśród rodziców, nauczycieli i dzieci,
Celami szczegółowymi są:
- wyrobienie właściwych nawyków mownych jak: oddech, zamykanie ust, przełykanie śliny,
- usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych oraz ich właściwa koordynacja,
- tworzenie sytuacji sprzyjających spontanicznemu wypowiadaniu się,
- zachęcanie dziecka do udziału w rozmowie kierowanej, tematycznej,
- wzbogacanie słownictwa, reedukacja od strony gramatycznej mowy,
- przezwyciężanie trudności artykulacyjnych
W realizacji tak złożonych celów działania pedagogicznego celowa będzie współpraca logopedy, nauczycieli oraz rodziców.
Aktywny udział dziecka w terapii logopedycznej poprzez kontynuację ćwiczeń w domu jest niezbędnym warunkiem efektywnego korygowania wad wymowy.
W ramach ćwiczeń domowych bardzo ważna jest systematyczność i konsekwencja. Ćwiczenia powinny być prowadzone najlepiej codziennie i trwać ok.10-15 minut.
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać podczas prowadzenia ćwiczeń wspomagających rozwój mowy.
• zajęcia wspomagające rozwój mowy i/lub korygujące wady wymowy powinny być dla dziecka przyjemnością, zabawą, jednym ze sposobów spędzania czasu z rodzicami
• cel zabawy powinien być określony i w miarę możliwości konsekwentnie realizowany
• ćwiczenia nie powinny być zbyt trudne, bo dziecko szybko się zniechęci, nie mogą być jednak za łatwe, ponieważ staną się nudne
• czas trwania ćwiczeń powinien być dostosowany do wieku i możliwości dziecka - im dziecko młodsze, tym krótszy czas ćwiczeń
• w prowadzeniu ćwiczeń warto być elastycznym, podążać za dzieckiem.
Co miesiąc dla Państwa będziemy w zakładce "załączniki" publikować ćwiczenia logopedyczne do pracy z dzieckiem w domu. Na ćwiczenia te składa się wiele elementów takich jak: ćwiczenia słuchowe, ćwiczenia słowno-muzyczno-ruchowe, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia usprawniające narządy. Proponowane ćwiczenia oczywiście prowadzone są w formie zabaw gdyż jest to forma najlepsza dla dzieci w tymże wieku!
Gorąco zachęcamy Państwa do owocnej współpracy!