PROCEDURA ANTYMOBBINGOWA W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 6 „STOKROTKA” W WAŁCZU

 

 

Rozdział I

Postanowienia ogólne

 

§ 1.

 

1. Procedura antymobbingowa określa zasady przeciwdziałania zjawisku mobbingu w Publicznym Przedszkolu nr 6 „Stokrotka” w Wałczu.
2. Procedura antymobbingowa ma na celu w szczególności:
a. przeciwdziałanie mobbingowi;
b. podejmowanie działań interwencyjnych oraz niwelowanie skutków stwierdzonych
przypadków mobbingu;
c. wyciąganie konsekwencji wobec osób będących sprawcami mobbingu;
d. umacnianie pozytywnych relacji interpersonalnych między pracownikami.

 

§ 2.

 

1. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

 

1) mobbingu – należy przez to rozumieć działania i zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników,

2) pracodawcy – należy przez to rozumieć Publiczne Przedszkole nr 6 „Stokrotka”, w imieniu którego działa dyrektor,

3) pracowniku – należy przez to rozumieć nauczyciela oraz pracownika niepedagogicznego pozostającego w stosunku pracy w Publicznym Przedszkolu nr 6 „Stokrotka”

4) Przedszkole – należy przez to rozumieć Publiczne Przedszkole nr 6 „Stokrotka”

5) Komisji Antymobbingowej – należy przez to rozumieć ciało kolegialne powołane przez pracodawcę do rozpatrywania skarg o mobbing,

6) dyrektorze – należy przez to rozumieć Dyrektora Publicznego Przedszkola nr 6 „Stokrotka”

7) radzie pedagogicznej – należy przez to rozumieć Radę Pedagogiczną Publicznego Przedszkola nr 6 „Stokrotka”

8) związkach zawodowych – należy przez to rozumieć zakładowe organizacje związkowe działające u pracodawcy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział II

Przeciwdziałanie mobbingowi.

 

§ 3.

 

1. Przedszkole jest miejscem wolnym od jakichkolwiek form przemocy.

2. Mobbing oraz każda inna forma przemocy psychicznej nie są akceptowane przez pracodawcę.

3. Na pracodawcy ciąży obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, w tym innym formom przemocy psychicznej. W realizacji tego obowiązku dyrektor współpracuje z radą pedagogiczną, pracownikami niepedagogicznymi oraz związkami zawodowymi.

4. Przeciwdziałanie mobbingowi, w tym innym formom przemocy psychicznej, polega w szczególności na:

1) promowaniu pożądanych, etycznych i zgodnych z zasadami współżycia społecznego, postaw i zachowań w relacjach między pracownikami,

2) upowszechnianiu wiedzy na temat mobbingu, sposobów zapobiegania temu zjawisku oraz

konsekwencji jego wystąpienia,

3) podejmowaniu działań zapobiegawczych w bieżącym zarządzaniu pracownikami, w szczególności poprzez przeciwdziałanie jakiejkolwiek dyskryminacji,

4) stosowaniu obiektywnych kryteriów oceny efektów pracy pracownika oraz otwartej komunikacji pomiędzy pracodawcą a pracownikami oraz pomiędzy pracownikami.

 

                                                         

§ 4.

 

1. Pracownicy zobowiązani są do respektowania zakazu stosowania mobbingu oraz jakichkolwiek form przemocy psychicznej wobec współpracowników.

2. Pracownicy zobowiązani są do okazywania sobie nawzajem życzliwości i wykazywania się postawą koleżeńską.                W komunikacji między pracownikami zabronione jest używanie słów wulgarnych i uznawanych powszechnie za obraźliwe, formułowanie złośliwych uwag, uprawianie niekonstruktywnej krytyki, okazywanie agresji czy ignorowanie.

3. Pracownicy mają obowiązek zgłaszać każdy przypadek wystąpienia mobbingu.

4. Pracami Komisji kieruje przewodniczący, każdorazowo wybierany spośród siebie przez członków, powołanej przez Pracodawcę Komisji.

 

 

 

Rozdział III

Procedura postępowania w przypadku wystąpienia mobbingu

 

§ 5.

1. Złożenie skargi o mobbing wszczyna postępowanie w sprawie.

2. W skardze pracownik zobowiązany jest wskazać dane określone we wzorze stanowiącym załącznik nr 3 do regulaminu.
3. Postępowanie w sprawie skargi o mobbing prowadzi Komisja w składzie:
a. dyrektor – przewodniczący;
b. referent – członek;
c. psycholog – członek;
d. przedstawiciel związków zawodowych - członek;
e. wskazany przez skarżącego pracownik przedszkola – członek:

f. w uzasadnionych przypadkach inna osoba wskazana przez dyrektora.
4. Związki zawodowe oraz skarżący wskazują członków do składu Komisji w ciągu trzech dni roboczych od dnia pisemnego powiadomienia. Bezskuteczny upływ tego terminu oznacza rezygnację z możliwości zgłoszenia członka.
5. Członkiem Komisji nie może być:
a. osoba, której dotyczy skarga o mobbing;
b. osoba będąca małżonkiem, krewnym lub powinowatym – do drugiego stopnia włącznie – którejkolwiek z osób, których to postępowanie dotyczy, albo pozostająca z nimi w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić wątpliwości co do jej bezstronności.
6. W przypadku, o którym mowa w ust. 3 pkt a-b, pracodawca wyznacza inny skład Komisji.
7. Pracodawca może wyznaczyć inny skład Komisji także z innych uzasadnionych przyczyn.
8. Komisja rozpoczyna postępowanie w ciągu 14 dni roboczych od dnia powołania komisji.
9. Komisja powinna zakończyć postępowanie w sprawie skargi o mobbing w terminie 30 dni od daty jej powołania. W uzasadnionych przypadkach pracodawca na wniosek przewodniczącego Komisji może przedłużyć termin zakończenia postępowania na czas określony. Przewodniczący Komisji powiadamia skarżącego i osobę, bądź osoby, których skarga dotyczy, o planowanym terminie zakończenia postępowania.
10. Na pierwszym posiedzeniu Komisji przewodniczący i członkowie składają oświadczenia według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do procedury antymobbingowej.
11. Komisja obraduje na posiedzeniach, zwoływanych przez przewodniczącego stosownie do potrzeb prowadzonego postępowania. Z posiedzeń Komisji sporządza się protokół, podpisywany przez przewodniczącego i wszystkich obecnych członków Komisji, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do procedury antymobbingowej.
12.Postępowanie przed Komisją ma charakter niejawny. Przewodniczący i członkowie Komisji, a także inne osoby uczestniczące w postępowaniu, rozpatrują skargę z zachowaniem zasad bezstronności oraz mają obowiązek zachowania      w tajemnicy wszelkich uzyskanych w jego toku informacji.
12.Na wniosek Komisji, przełożeni mają obowiązek udostępniać dokumenty i udzielać niezbędnych informacji w celu ustalenia okoliczności rozpatrywanej skargi.
13.Po wysłuchaniu skarżącego i osoby obwinianej o stosowanie mobbingu oraz ewentualnych świadków, a także rozpatrzeniu zgromadzonych dowodów, Komisja dokonuje oceny zasadności skargi i przekazuje swoje stanowisko pracodawcy wraz z wnioskami i ewentualnymi rekomendacjami w zakresie niezbędnych działań.
14.Przewodniczący Komisji albo wyznaczona przez niego osoba informuje osobę, która złożyła skargę oraz osobę, której zarzuca się stosowanie mobbingu o podjętej przez pracodawcę decyzji o zasadności skargi w terminie 3 dni roboczych od dnia podjęcia tej decyzji.
15.Pracodawca udziela przewodniczącemu i członkom Komisji oraz świadkom zwolnienia z zajęć służbowych na czas niezbędny do przeprowadzenia postępowania w sprawie skargi o mobbing.
16.Obsługę organizacyjną posiedzeń Komisji zapewnia Publiczne Przedszkole nr 6 „Stokrotka”.

17. Członkiem Komisji nie może być osoba, której dotyczy zgłoszenie mobbingu, ani osoba wskazana w zgłoszeniu jako sprawca mobbingu.

18. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika w sprawie zawiłej lub z innych powodów skład orzekający może odroczyć wydanie decyzji na czas nie przekraczający 7 dni, przekroczenie tego terminu powoduje prowadzenie sprawy od początku.

19.W razie uznania skargi za zasadną, pracodawca podejmuje działania zmierzające do wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości i przeciwdziałania ich powtórzeniu, a także do udzielenia pomocy i wsparcia skarżącemu pracownikowi.

 

§ 6.


1. W razie uznania zgłoszenia za zasadne, Pracodawca podejmuje działania zmierzające
do wyeliminowania przyczyn występowania zjawiska mobbingu.
2. Pracodawca wobec sprawcy lub sprawców mobbingu może zastosować karę porządkową upomnienia lub nagany oraz zmienić stosunek pracy przewidziany w prawie pracy.
3. W rażących przypadkach mobbingu Pracodawca może rozwiązać ze sprawcą lub sprawcami mobbingu stosunek pracy.

4. Po wysłuchaniu wyjaśnień Pracownika, który złożył zgłoszenie o mobbingu, Pracownika/ów wskazanych w zgłoszeniu o stosowanie mobbingu oraz przeprowadzeniu postępowania dowodowego, w tym ewentualnych świadków, Komisja zwykłą większością głosów podejmuje rozstrzygnięcie dotyczące zgłoszenia. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

                                                                 Rozdział IV

Postanowienia końcowe


                                                                        § 7.
1.Dyrektor przedszkola odpowiednio zapozna podległych pracowników z procedurą antymobbingową w terminie 30 dni od dnia ich wprowadzenia.
2. Fakt zapoznania z procedurą antymobbingową potwierdza oświadczenie z datą i podpisem pracownika, składane według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do procedury antymobbingowej, które przechowuje się w dokumentacji przedszkola.
3. Nowo przyjmowani pracownicy są zapoznawani z procedurą antymobbingową w bezpośrednio przed nawiązaniem stosunku pracy. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

4. Jeżeli członka komisji nie ma przez dłuższy czas w pracy to wyznaczany jest nowy członek komisji.
                                                                        § 8.


Dyrektor przedszkola opublikuje procedurę antymobbingową i jej ewentualną aktualizację na BIP Publicznego Przedszkola nr 6 „Stokrotka.”

 

                                                                Wałcz – luty 2023r.

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2 do „Wewnętrznej Procedury Antymobbingowej w P6 „Stokrotka”                                 w Wałczu

Adnotacja o terminie otrzymania zgłoszenia: ……………………………………………………………………………………………... 

(podpis przyjmującego   zgłoszenie

Wałcz  dnia ……………………                                                                                                                                                                           

Zgłoszenie mobbingu w pracy:

1. Dane osoby składającej zgłoszenie

1) Imię i nazwisko 

2) Stanowisko

2. Dane osoby/osób, wobec których stosowany jest mobbing

1) Imię i nazwisko 

2) Stanowisko

3. Imię i nazwisko, stanowisko osoby/osób dopuszczającej/dopuszczających się działań lub zachowań mających znamiona mobbingu

4. Relacja służbowa między osobami wymienionymi w pkt 2 i 3, np. przełożony - podwładny, równorzędne stanowiska, nie zachodzi relacja służbowa

5. Opis okoliczności i zachowań, które wskazują na stosowanie mobbingu,

 

6. Czas trwania i miejsce wymienionych powyżej  zachowań

7. Opis dotychczasowych działań podjętych przez osobę składającą zgłoszenie                      w celu eliminacji niepożądanych zachowań

8. Skutki niepożądanych zachowań, np. częste korzystanie z urlopów wypoczynkowych                    w celu uniknięcia zachowań opisanych w pkt 5 i 6, częste korzystanie ze zwolnień lekarskich celu uniknięcia zachowań opisanych w pkt 5 i 6, choroba nerwowa lub depresja, terapia psychologiczna, myśli samobójcze

9. Dowody na potwierdzenie stanu faktycznego, np. dokumenty,,świadkowie

1

2

3

4

10. Dodatkowe informacje i uwagi                                                                                                                                                  

 

 

 

 

 

(data …………………………..

 podpis składającego zgłoszenie

 

…………………………………

 

 

Tytuł Typ Rozmiar Dodany przez
PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE w Publicznym Przedszkolu Nr 6 Stokrotka” w Wałczu pdf 382.69 KB Maja Kiedrowska
Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. środa, 14, kwiecień 2021 18:55 Maja Kiedrowska
Artykuł został zmieniony.
Dodane załączniki
środa, 14, kwiecień 2021 18:56 Maja Kiedrowska
Artykuł został zmieniony. poniedziałek, 20, luty 2023 19:54 Elżbieta Iwańska
Artykuł został zmieniony. poniedziałek, 20, luty 2023 20:05 Elżbieta Iwańska